Mikro-ulus

15/07 tımarhane psikolojisinde, çevremdeki bir avuç insanla tartışıp duruyoruz: N’apmalıyız ki düzgün bir yaşantımız olsun?

Biz Beyaz Yakalılar her ne kadar ülkenin sosyo-ekonomik olarak üst tabakasında olsak da, bu coğrafya ve popüler kültürde sürdürülebilir refah pamuk ipliğine bağlı.

Kağıt üzerinde daha medeni olarak anılan bir ülkeye göç edelim desek, bu sefer de aidiyet riski başta olmak üzere başka zorluklara ile yüzleşmemiz olası.

Korkmayın, yeni bir siyasi-politik analiz veya klişe bir reçete yazısı ile sizleri boğmak niyetinde değilim.

“Bize küçük bir toprak parçası verseler, referans modeli ile küçük bir insan topluluğu oluştursak, zeka ve eforla kurarız kendi yaşam alanımızı, çok da mutlu oluruz.” diye cümleleştirdi yakın bir arkadaşım kafasındaki teorik çözümü.

İlk bakışta ütopik gözükse de, yapıcı düşününce gayet hayata geçirilebilir olduğuna inanmaya başladım. Hemen Mr. Google’a sordum bu işin bir kitabi geçmişi var mıdır diye?

micronations*Micro-nation*  (Mikro-ulus) diye bir kavram varmış meğerse. Şöyle tercüme ettim kendimce:

Model ülke ya da yeni ülke projesi olarak adlandırılan, bağımsız bir ulus ya da devlet olduğunu iddia eden ancak dünya devletleri ya da büyük uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmayan bir oluşum.

Mikro-ulusun oluşturulması için motivasyon unsurları hayli çeşitli: Teorik Deneysellik, Siyasi Protesto, Sanatsal İfade vb.

Bunu hayata geçiren topluluklar var mıdır diye araştırmaya devam ettim.

Her ne kadar birçoğu, bizler için alakasız gözükse de, farklı kimyalarda (fiziki, sanal, tematik, etnik vb.) bir takım seçeneklerin var olduğunu bilmek güzel. (Detay için bu linki tıklayın)

Peki nasıl başlamalıyız kendi mikro-ulusumuzu inşaa etmeye? Yanıtı ararken yapı taşlarını sıralamaya çalıştım ilk önce:

blog icin kazma kurek-“Ben liderlik yaparım, sermaye sağlarım, eforu verecek nasılsa bulunur” şeklindeki kapitalist kısır döngüden kurtulup eli taşın altına koyarak

-Teknolojik imkanları merkeze alarak (Internet’e ek olarak yeni yeni evrilen Blockchain mutlaka düşünülmeli.)

-Kooperatif  olarak finans modelini kurarak  (Crowd-funding yöntemi neden olmasın?)

-Sağlam bir referans sistemi ile doğru insanları bir araya getirerek  (Ezoterik yöntemlerden faydalanılabilir.)

Bir blog yazısı ile bu denli derin ve geniş bir mevzuyu ziyadesi ile ele almak mümkün değil. Eğer ilginizi çekti ise lütfen benimle temas kurun ki yatıralım masaya konuları.

Ya da her koyun kendi bacağından asılır diyerek düzenin verdiği ev ödevleri ile meşgul olmaya devam edelim…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.