Adrenal Tükenmişlik?

adrenal fatigueSabahları ilk iş kahveye sarılmak | Öğleden sonra anlamsız uyku hali |  Tezcanlılık/Sabırsızlık ile Atalet arası gel-gitler | Tatlı-Çikolata ve/veya Alkol eğiliminin kronikleşmesi | Çabucak grip/nezle olmak 

Eğer yukarıda listeden birkaç tanesi bende mevcut diyor iseniz o zaman “Adrenal Tükenmişlik” sendorumuna gelin beraber kafa yoralım.

2005 yılında keşfettim Adrenal Fatigue kavramını.Haftada 60-70 saat çalışıp ayda 2-3 iş seyahati ile farklı zaman dilimlerinde yaşıyordum bir nevi. 6-7 kilo ağırlaşmış ve allerji sorunsalı yine zirve yapmıştı.İştah derseniz her an “kuzu çevirip yerim” modunda idim 🙂

Tıbbi tetkikler dahil olmak üzere konuyu araştırınca farkına vardım ki böbrek üstü bezlerimi epeyi hırpalamışım.Artık vücudum adrenalin/insülin vb. salınımlara dair dengesiz bir hal almış.Kısaca mental &  fiziksel tempo beni kısmen tüketmiş.

Mevzunun anatomik boyutu bayağı karışık.O kısmı hekim arkadaşlara bırakmak en doğrusu.Malum sağlık konusunda dezenformasyon zirve yapmış durumda maalesef ki.

Benim kendimce *Adrenal Tükenmişlik* tarifim:

Kandaki şeker düzeyi başta olmak üzere bedenimizdeki bir takım hassas dengelerin alt-üst olması ve kaçınılmaz olarak sağlıksız bir kısır döngüye sıkışıp kendimizi tüketme hali.

Problem/Sebep ne peki?  Katil uşak yani Beyaz Yakalı Şehir Hayatı’nın kendine has koşulları. [Geçmiş yazılarımda değinmiştim: bkz Mental Enerji | Over-Thinking |Nitelikli Zaman ]

Merak etmeyin, yazıyı “Ferrari’sini Satan Bilge” damarına bağlamıyorum 😉  Madem ki şehir hayatı içindeyiz bu deveyi gütmenin yollarına bakıcaz mecburen.

Benim içselleştirip uygulama çalıştığım tedbirler aşağıda.Ne oranda tutturabildiğimi zaman gösterecek.

Siz ne düşünüyor/uyguluyorsunuz?

LEO tedbirleri:

  1. UYKU : Ne yapıp ne edip gündelik uyku istikrarını sağlamak & mümkün ise gün içi şekerleme. (Power Nap)
  2. SIVI TÜKETİMİ : İdrarı renksiz kılacak kadar sıvı almak  (Sadece su değil, şeker ve kafein içermeyen sıvılar da kabul)
  3. YÜRÜYÜŞ  : Düzenli & tercihan açık havada.  | bkz. 20 Dakika-hergün
  4. KALORİ MUHASEBESİ : Spor düzeyimize göre gıda miktarınını azaltıp artırmak (Katı diet ile sinir sahibi olmamak)
  5. DİJİTAL DETOX : Uykudan evvel birkaç saat dijital minimizasyon (Tv,Internet,Oyun konsolu vb) | bkz. Radarı kapatsak?
  6. TIBBİ KONTROL : 6 ayda bir kan & idrar tahlili ile anatomik tarihçe oluşturup trendi takip etmek.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.